Týždeň #13 v NLL

Čítaj čo sa písalo po 13. hracom týždni...

Pred víkendom mali zaistené miesto v play-off tímy Clagary Roughnecks, Edmonton Rush a Toronto Rock. Šancu zaistiť si miesto v play- off mali hráči Philadelphia Wings a Washington Stealth.  Toronto si mohlo zaistiť domáce prostredie do úvodných zápasov play-off keby vyhralo oba zápasy a Philadelphia by oba prehrala, zatiaľ čo Philadelphia potrebovala na zaistenie miestenky do play-off oba zápasy vyhrať.  Washington potreboval na postup do play-off vyhrať alebo sa spoliehať na to že Minnesota alebo Colorado prehrá.

V 13tom týždni sa odohralo 5 zápasov. Jediný tím ktorý tento víkend nenastúpil boli hráči Edmonton Rush. Vrcholí súboj o play-off a preto sa bolo na čo pozerať.

V piatkovom zápase vítali domáci hráči Toronta hráčov Buffala. Pred 11 546 divákmi ich na domácej pôde porazili pomerom 18-11 pričom v polčase viedli len o jediný gól.  Pre Buffalo to bola už 5 porážka v rade. Tréner Buffala Darris Kilgour zhodnotil výkon svojich hráčov v druhej polovici zápasu jednou vetou :,,Položili sme sa“.

Buffalo Bandits sa nachádza na dne tabuľky a hrozí mu že sa nedostane do play-off. Bolo by to po prvý krát odkedy je Kilgour na poste trénera. Hráči majú pred sebou ešte tri zápasy v ktorých si môžu svoju šancu na play-off zvýšiť.  Ako povedal hráč Buffala Jay Thorimbert :,, Musíme zozbierať pár víťazstiev. Rochester a Minnesota sú v rovnakej pozícii ako my. Musíme sa dať dokopy inak budeme mať veľké problémy.“

Pre Toronto bolo toto víťazstvo najlepšou odpoveďou na minulo týždňovú prehru proti Edmonton Rush. Kapitán Toronta zhodnotil že po minulotýždňovom zápase boli na dne ale je rád že sa tým vzchopil a ukázal že majú na viac. Veterán Kasey Beirnes zas povedal:,, Mali sme štyri dni na to aby sme rozmýšľali nad tým ako sme hrali a prezentovali sa pred vlastným publikom. Všetci sme si uvedomili že to bolo neakceptovateľné.“

Toronto však nevyužilo šancu zaistiť si víťazstvo v divízii a v sobotu podľahlo Rochesteru 12:8. Bola to ich prvá vonkajšia prehra s rivalom z divízie od 20teho januára 2010.

Pred zápasom bol uvedený do siene slávy domáceho tímu bývalý brankár Pat O`Toole ktorý v Rochesteri drží všetky brankárske rekordy a strávil tu 12 sezón.

Matt Vinc, brankár Rochesteru povedal že Pattov príhovor mu ukázal aké je dôležité hrať túto hru a ako veľa Patt pre toto mesto znamenal. Vinc vedie tabuľku brankárov v tejto sezóne kde drží priemer 9,98 gólu na zápas a úspešnosť zákrokov okolo 80,8%. V tomto zápase predviedol 47 zákrokov z 55 striel. Kapitán Knighhawks Sid Smith pochválil nie len brankára ale tiež vyzdvihol obranu ktorej sa darilo udržať loptu mimo bránkoviska. „Museli predviesť perfektné strely aby ho prekonali, nič im nepustil ľahko,“ skonštatoval Smith na adresu Matta.

Rochester pretrhol šnúru 3 prehratých domácich zápasov. „Ich brankár bol perfektný. Súťažili sme a boli sme dosť dobrí na to aby sme vyhrali, dnes to však nevyšlo,“ uzavrel tréner Toronta Troy Cordingley.

Ani jeden z vonkajších zápasov neskončil pre Philadelphiu dobre. Hráči si mohli zaistiť miesto v play-off, namiesto toho však oba zápasy prehrali. V piatok hrali v Minnesote proti domácim Swarm a podľahli im 20:11. V polčase bolo pri tom len 5:5. Druhú polovicu vyhrala Minnesota 15:6 a stanovila nový klubový rekord 9 gólmi v štvrtej štvrtine. „Prišli sme po polčase a tréner (Joe Sullivan) nás správne nakopol, myslím že sme odpovedali správne,“ povedal trans Jordan MacIntosh.

„Prevýšili nás v druhej polovici zatiaľ čo sme mali prevýšiť my ich. Stratili sme koncentráciu, nevedeli sme kde je lopta, kde sú hráči, až sme loptu našli v našej sieti,“ povedal tréner a generálny manažér tímu Johnny Mouradian.

V sobotu v Colorade však hráčom Philadephie ukázali že výborná druhá polovica nezaručuje víťazstvo. Síce porazili súpera v druhej polovici 5:0 no celkovo podľahli hráčom Colorada Mamooth 9:10. Zápas sledovalo cez 15 000 divákov.

„Odohrali sme 3 dobré štvrtiny, no nechali sme súpera skórovať lacné góly. No pozrite sa ako sme ich zavreli v druhej polovici. Mali sme dosť šancí, no musíme hrať lepšie ako tím“ zhodnotil tréner Philadelphie Mouradian.

Hráč Colorada John Grant Jr. zaznamenal 5 bodov  (2+3) a predstihol Garyho Gaita v celkovej tabuľke NLL.  Dostal sa tak na tretie miesto za Johna Tavaresa(1627 bodov) a Colina Doyla (1260 bodov). Hoci dosiahol tento úspech, ostal najužitočnejší hráč minulej sezóny zameraný na úspech celého tímu. „Musíme zistiť ako byť úspešný v druhej polovici. Dva týždne za sebou sme stratili vysoké vedenie. Víťazstvo je víťazstvo ale musíme na tom zapracovať,“ povedal po zápase Grant.

Bláznivý koniec videli aj diváci vo Washingtone, kde domáci podľahli tímu z Calgary. Hráči tímu Calgary Roughnecks skórovali 7 krát v poslednej štvrtine a vyhrali tesne 11:13.

Za stavu 8:10 vo štvrtej štvrtine dostali hráči Calgary výhodu presilovky po tom ako bol brankár Tyler Richards výlučený na 5 minút a podľa pravidiel si ju musel sám odsedieť. Nechať odsedieť svojho hviezdneho brankára 5 minútový trest v závere zápasu proti tímu ako je Calgary vás pravdepodobne bude stáť zápas. Calgary premenilo túto sezónu 67% svojich presiloviek.

Už je to druhý krát v tejto sezóne čo bol Richards vylúčený. Prvý krát bol vylúčený 23tieho februára proti tomu istému súperovi, no vtedy to jeho tím nestálo víťazstvo.

„Toto sú chvíle kvôli ktorým presilovky trénujeme. Tento rok sme dosť úspešní a ukázali sme prečo sme najlepší tím na presilovky v lige,“ vyhlásil spokojne tréner Bob McMahon.

„Naposledy keď ma vylúčili som si to zaslúžil. Neudržal som nervy na uzde. Tento krát som sa len snažil aby som sa nezranil. Nesúhlasím s týmto vylúčením no je to niečo s čím sa musím naučiť žiť. Už na tom nič nezmením,“ povedal po zápase Richards.

V tejto sezóne majú zatiaľ hosťujúce tímy väčšiu úspešnosť ako domáce, no nič to nemení na tom že na víťazstvo potrebujete streliť veľa gólov, alebo súperovi dovoliť dať ich menej. Každopádne nám zápasy tohto týždňa ukázali že sa musí hrať naplno celých 60 minút.

Do konca sezóny zostávajú ešte tri týždne a my sa teda máme na čo tešiť.